Nasza strona zawiera sporo informacji dotyczących koncentratorów tlenu i tlenoterapii. Istnieje jednak zagadnienie, które intryguje wiele osób i jemu postanowiliśmy w tym artykule przyjrzeć się nieco dokładniej. Chodzi o zasadę działania koncentratorów tlenu, czyli mówiąc najprościej: jak to działa?

Oczywiście nie sposób dokładnie opisać na łamach naszego działu informacyjnego technicznego mechanizmu działania urządzenia, które powstało w oparciu o specjalistyczną wiedzę i technologię. Możemy jednak w sposób możliwie najbardziej obrazowy przybliżyć naszym czytelnikom ogólny mechanizm działania naszych urządzeń.

W tym miejscu warto przypomnieć sobie informacje, które większość z nas zdobyła już w szkole podstawowej, na lekcjach fizyki. Mowa w tym wypadku o powietrzu i jego składzie. Jak wiadomo, otaczające nas powietrze zawiera pewne gazy w różnych proporcjach. Ponieważ nie każdy ma doskonałą pamięć do liczb i procentów, poniżej przedstawiamy krótkie przypomnienie tych informacji.

Procentowy skład powietrza (w przybliżeniu):

 • 78% - azot
 • 20% - tlen
 • 2% - inne gazy (w tym m.in. dwutlenek węgla, argon, neon)

Powyższa „powtórka” była niezbędna w celu odpowiedzi na pytanie zawarte we wstępie niniejszego wpisu. Otóż koncentrator tlenu działa w taki sposób, że nie tylko odwraca wspomniane proporcje, a wręcz otrzymuje dla nas to, co najcenniejsze, czyli niemalże czysty tlen. W związku z tym, zachodzi szereg odpowiednich reakcji, polegających na:

 • filtrowaniu powietrza atmosferycznego
 • usuwaniu z mieszanki azotu i innych gazów
 • koncentrowaniu tlenu, oczyszczaniu go, filtrowaniu i nawilżaniu

Wspomniane procesy zachodzą z wykorzystaniem specjalnych elementów tworzących nasze urządzenia, czyli odpowiednich sprężarek, filtrów, a przede wszystkim specyficznemu czynnikowi chemicznemu, bez którego proces otrzymywania tlenu byłby niemożliwy. To, co cechuje koncentratory tlenu Oterapia, najtrafniej określa jedno słowo: skuteczność. Nasze urządzenia są skuteczne, ponieważ ich mechanizmy zostały wykonane w oparciu o wieloletnie doświadczenie i bogatą wiedzę odpowiednich specjalistów. Potwierdzenie tych słów można znaleźć błyskawicznie, analizując dane techniczne aparatów tlenowych firmy Oterapia. Mowa w tym wypadku o najistotniejszym parametrze, jakim jest: czystość tlenu. Nasz stacjonarny koncentrator tlenu (model OLV-5) dostarcza tlen w czystości nawet przekraczającej 93%! Ponadto, czystość ta nie spada nigdy poniżej 90%, bez względu na to, jaki ustawiony jest przepływ (dostępny w granicach od 0,5 l/min. do nawet 5 l/min.).

Jak działa koncentrator tlenu? - schemat działania urządzenia Oterapia.

Wiele osób zastanawia się również na tym, czy koncentrator tlenu należy uzupełniać? Otóż naszych urządzeń uzupełniać nie należy, bowiem są one w zupełności samowystarczalne. Nie potrzebują żadnych dodatkowych wkładów, czynników uzupełniających itp. Aparaty tlenowe firmy Oterapia można określić jako niekończące się butle z tlenem lub automatyczne „fabryki tlenu”. Urządzenia do dostarczania tlenu naszej firmy działają niezawodnie przez bardzo długi czas, towarzysząc pacjentom i użytkownikom nawet przez wiele lat. Wystarczy podłączyć koncentrator tlenowy do prądu i niemalże natychmiast można już rozpocząć proces efektywnej tlenoterapii.

 

jak działa koncentrator tlenu

Jak działa koncentrator tlenu? - schemat działania urządzenia Oterapia.

 

Jak używać koncentratora tlenu?

Dostępny na naszej stronie koncentrator tlenowy jest w stanie dostarczać od 0,5 l do 5 l na minutę. Żeby jednak było to możliwe, konieczne są niezbędne elementy, które dostarczają tlen do układu oddechowego. Oba modele, stacjonarny i przenośny wyposażone są w:

 • maski tlenowe,
 • wąsy tlenowe,
 • przewody i filtry.

Maska tlenowa dostarcza skondensowany tlen w okolice nosa i ust. Swoim wyglądem przypomina np. popularne ostatnimi czasy maseczki antysmogowe. Zasadniczą wadą tego elementu maszyny tlenowej jest fakt, że utrudnia ona wiele codziennych czynności, takich jak rozmowa czy spożywanie posiłków i przyjmowanie płynów. Dlatego maski stosowane są zazwyczaj w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy pewni, czy osoba jest w stanie prawidłowo oddychać przez nos lub gdy mamy do czynienia z dziećmi.

Zdecydowanie popularniejsze i wygodniejsze są wąsy tlenowe. Dzięki budowie, umożliwiającej jednoczesne korzystanie z kondensatora tlenu i swobodną rozmowę, wąsy są najczęściej wybieraną metodą dostarczania życiodajnego gazu. Tlen podawany jest z ich pomocą bezpośrednio do nozdrzy. Nie angażujemy więc ust. Większość osób, które przyzwyczaiły się już do wąsów tlenowych, bardzo ceni sobie tę metodę korzystania z koncentratora powietrza. Niezależnie od tego, którego elementu się używa, należy pamiętać, że są one jednorazowe.

Jak często korzystać z koncentratora tlenowego?

To, ile razy dziennie i jak długo należy stosować koncentrator powietrza, wynika z zaleceń lekarza. Jest to więc indywidualna sprawa. Nie zmienia to jednak faktu, że u osób z problemami z oddychaniem zawartość tlenu we krwi zwiększa się po 2 godzinach działania koncentratora tlenu. U osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czas spędzany z maszyną do tlenu przekracza dziennie 12 godzin. Dlatego na tym sprzęcie nie warto oszczędzać. Odradzamy wszelkie kondensatory o podejrzanie niskich cenach. Nasze koncentratory mają dwuletnią gwarancję, a poziom kondensacji tlenu nie spada w nich poniżej 90%.

Dla kogo przeznaczony jest koncentrator powietrza?

Zazwyczaj zasady działania koncentratora tlenu nie są obce osobom cierpiącym na POChP. Skrót ten po rozszyfrowaniu to "przewlekła obturacyjna choroba płuc". Maszyny firmy Oterapia niwelują skutki niedoboru tlenowego. Umożliwiają leczenie w warunkach domowych bez uciążliwych wizyt w szpitalu. Efekty terapii tlenowej w domu są na takim samym poziomie jak w warunkach szpitalnych, więc ogólnoświatowym trendem jest przenoszenie kuracji do domów osób potrzebujących skoncentrowanego tlenu. Ten przydaje się również przy leczeniu:

 • astmy,
 • raka płuc,
 • mukowiscydozy,
 • niewydolności krążenia,
 • włóknienia płuc.

Co więcej, koncentratory tlenowe występują również w wersji mobilnej. Decydując się na takie rozwiązanie, nie trzeba rezygnować z podróży i nie jest się skazanym na jedno miejsce przebywania. Przenośne koncentratory tlenu działają, czerpiąc zasilanie z akumulatorów. Charakteryzuje je też niższa waga od stacjonarnych urządzeń.

Dostępne na oterapia.pl koncentratory tlenu są niezwykle proste w obsłudze. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Do każdego urządzenia dołączona jest instrukcja obsługi, która powinna w wyczerpujący sposób przedstawiać wszelkie funkcjonalności sprzętu. Pamiętać jednak należy, że jest to sprzęt medyczny, powinien więc być wykorzystywany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Podsumowując: koncentrator tlenu firmy Oterapia to urządzenie niezwykle proste w obsłudze, które pod swoją zewnętrzną skorupą kryje masę skomplikowanych i najnowocześniejszych rozwiązań. Aparaty do tlenoterapii naszej firmy to wyroby bezpieczne i niezwykle solidne, a do swojej pracy nie potrzebują żadnych dodatkowych elementów i czynników uzupełniających.

jakosc

najwyższa jakość

cena

świetna cena

stezenie

doskonałe parametry

gwarancja

2 lata gwarancji dla OLV-5

wyglad

nowoczesna stylistyka

produkt medyczny

produkt medyczny

zaplecze serwisowe

wsparcie techniczne

dostawa

darmowa dostawa

Dane kontaktowe

Koncentratory tlenu - "Oterapia"

ul. Boya-Żeleńskiego 17, 35-105 Rzeszów

tel. 791 197 430

mail: kontakt@oterapia.pl