Nasza strona zawiera sporo informacji dotyczących aparatów tlenowych i tlenoterapii. Istnieje jednak zagadnienie, które intryguje wiele osób i jemu postanowiliśmy w tym artykule przyjrzeć się nieco dokładniej. Chodzi o zasadę działania koncentratorów tlenu, czyli mówiąc najprościej: jak to działa koncentrator tlenu?

Oczywiście nie sposób dokładnie opisać na łamach naszego działu informacyjnego technicznego mechanizmu działania kondensatora, który powstał w oparciu o specjalistyczną wiedzę i technologię. Możemy jednak w sposób możliwie najbardziej obrazowy przybliżyć naszym czytelnikom ogólną zasadę działania naszych wysokiej jakości urządzeń tlenowych.

W tym miejscu warto przypomnieć sobie informacje, które większość z nas zdobyła już w szkole podstawowej, na lekcjach fizyki. Mowa w tym wypadku o powietrzu i jego składzie. Jak wiadomo, otaczająca nas atmosfera zawiera pewne gazy w różnych proporcjach. Ponieważ nie każdy ma doskonałą pamięć do liczb i procentów, poniżej przedstawiamy krótkie przypomnienie tych informacji.

Procentowy skład powietrza (w przybliżeniu):

 • 78% – azot
 • 20% – tlen
 • 2% – inne gazy (w tym m.in. dwutlenek węgla, argon, neon)

Powyższa „powtórka” była niezbędna w celu odpowiedzi na pytanie związane z zasadą działania kondensatorów tlenowych. Otóż koncentrator tlenu działa w taki sposób, że nie tylko odwraca wspomniane proporcje, a wręcz otrzymuje dla nas to, co najcenniejsze, czyli niemalże czysty gaz do tlenoterapii. W związku z tym zachodzi szereg odpowiednich reakcji, polegających na:

 • filtrowaniu powietrza atmosferycznego
 • usuwaniu z mieszanki azotu i innych gazów
 • koncentrowaniu gazu, oczyszczaniu go, filtrowaniu i nawilżaniu

Wspomniane procesy zachodzą z wykorzystaniem specjalnych elementów tworzących nasz kondensator tlenu, czyli odpowiednich sprężarek, filtrów, a przede wszystkim specyficznemu czynnikowi chemicznemu, bez którego proces otrzymywania gazu byłby niemożliwy. To, co cechuje dostępne u nas w sklepie wysokiej jakości koncentratory powietrza Oterapia, najtrafniej określa jedno słowo: skuteczność. Choć cena naszych urządzeń jest przystępna, są one bardzo skuteczne, ponieważ ich mechanizmy zostały wykonane w oparciu o wieloletnie doświadczenie i bogatą wiedzę odpowiednich specjalistów. Potwierdzenie tych słów można znaleźć błyskawicznie, analizując dane techniczne aparatów tlenowych firmy Oterapia. Mowa w tym wypadku o najistotniejszym parametrze, jakim jest: czystość tlenu. Nasz stacjonarny koncentrator tlenu (model OLV-5) dostarcza ten gaz w czystości nawet przekraczającej 93%! Ponadto, czystość ta nie spada nigdy poniżej 90%, bez względu na to, jaki ustawiony jest przepływ (dostępny w granicach od 0,5 l/min. do nawet 5 l/min.).

Jak działa koncentrator tlenu? – zasada działania urządzenia Oterapia

Nierzadko osoby zainteresowane naszą ofertą zadają wiele pytań, wśród których bardzo często powtarza się jedno – czy koncentrator tlenowy firmy Oterapia ma wkłady, które należy regularnie wymieniać? Odpowiedź jest bardzo prosta – zdecydowanie nie! Proponujemy samowystarczalne koncentratory powietrza, które wyposażone są w produkujące tlen kompresor o bardzo dużej wydajności.
To kolejna zaleta sprzętu oferowanego przez nasz sklep, który można zamówić z opcją szybkiej dostawy. Zasada jego działania jest prosta – urządzenie wystarczy jedynie podłączyć do prądu, uruchomić je i już po chwili można rozpocząć proces efektywnej tlenoterapii. Wszystko odbywa się automatycznie, a zastosowanie wysokiej jakości podzespołów gwarantuje ponadprzeciętną żywotność tych nowoczesnych aparatów tlenowych.

Jak używać koncentratora tlenu?

Dostępny w naszej ofercie koncentrator tlenowy, w zależności od ustawionego przepływu, jest w stanie dostarczać od 0,5 l do 5 l powietrza na minutę. Żeby jednak było to możliwe, konieczne są niezbędne elementy, które dostarczają tlen do układu oddechowego. Oba modele, stacjonarny i przenośny wyposażone są w:

 • maski tlenowe,
 • wąsy tlenowe,
 • przewody i filtry.

Maska tlenowa dostarcza skondensowany tlen w okolice nosa i ust. Swoim wyglądem przypomina np. popularne ostatnimi czasy maseczki antysmogowe. Zasadniczą wadą tego elementu koncentratora jest fakt, że utrudnia ona wiele codziennych czynności, takich jak rozmowa czy spożywanie posiłków i przyjmowanie płynów. Dlatego maski stosowane są zazwyczaj w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy pewni, czy wymagające leczenia osoby są w stanie prawidłowo oddychać przez nos lub gdy mamy do czynienia z dziećmi.

Zdecydowanie popularniejsze i wygodniejsze są wąsy tlenowe. Dzięki budowie, umożliwiającej jednoczesne korzystanie z kondensatora i swobodną rozmowę, wąsy są najczęściej wybieraną metodą dostarczania pacjentowi życiodajnego gazu. Mający odpowiednie stężenie tlen podawany jest z ich pomocą bezpośrednio do nozdrzy. Nie angażujemy więc ust. Większość osób, które przyzwyczaiły się już do wąsów tlenowych, bardzo ceni sobie tę metodę korzystania z koncentratora powietrza. Niezależnie od tego, którego elementu się używa, należy pamiętać, że są one jednorazowe.

Jak często korzystać z koncentratora tlenowego?

To, ile razy dziennie i jak długo należy stosować koncentrator powietrza, wynika z zaleceń lekarza. Jest to więc indywidualna sprawa. Nie zmienia to jednak faktu, że pacjentowi z problemami z oddychaniem zawartość tlenu we krwi zwiększa się po 2 godzinach działania koncentratora tlenowego. U osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czas spędzany z taką maszyną przekracza dziennie 12 godzin. Dlatego warto korzystać z urządzeń trwałych i sprawdzonych. Odradzamy wszelkie kondensatory tlenu o braku zaplecza serwisowego lub krótkiej historii dystrybucji. Nasze wysokiej jakości koncentratory generujące powietrze do wdychania mają dwuletnią gwarancję, a poziom kondensacji gazu nie spada w nich poniżej 90%. Naszym klientom zapewniamy również serwis i opiekę gwarancyjną.

Dla kogo przeznaczony jest koncentrator powietrza?

Zazwyczaj zasady działania koncentratora tlenu nie są obce osobom cierpiącym na POChP, chorym z niewydolnością układu krążenia, pacjentom paliatywnym. Urządzenia firmy Oterapia niwelują skutki niedoboru tlenowego. Umożliwiają pacjentowi leczenie w warunkach domowych bez uciążliwych wizyt w szpitalu. Efekty tlenoterapii w domu są na takim samym poziomie jak w warunkach szpitalnych, więc ogólnoświatowym trendem jest przenoszenie kuracji do domów osób wdychających powietrze ze skoncentrowanym tlenem. Ten przydaje się również podczas leczenia:

 • astmy,
 • płuc,
 • mukowiscydozy,
 • niewydolności krążenia,
 • włóknienia płuc.

Co więcej, aparaty tlenowe występują również w wersji mobilnej. Decydując się na takie rozwiązanie, nie trzeba rezygnować z podróży i nie jest się skazanym na jedno miejsce przebywania. Działanie przenośnych koncentratorów tlenu jest możliwe dzięki zasilaniu z akumulatorów. Charakteryzuje je też niższa waga od stacjonarnych urządzeń.

Dostępny w naszej ofercie na oterapia.pl kondensator jest niezwykle prosty w obsłudze. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy związanej z tym, jak działa koncentrator tlenu. Do każdego urządzenia dołączona jest instrukcja obsługi, która powinna w wyczerpujący sposób przedstawiać pacjentowi wszelkie funkcjonalności sprzętu. Pamiętać jednak należy, że jest to aparat medycznego przeznaczenia, powinien więc być wykorzystywany do leczenia choroby zgodnie z zaleceniami lekarza.

Podsumowując: sprzedawany przez nasz sklep w przystępnej cenie koncentrator tlenu firmy Oterapia to urządzenie niezwykle proste w obsłudze, które pod swoją zewnętrzną skorupą kryje masę skomplikowanych i najnowocześniejszych rozwiązań. Kondensatory tlenu do tlenoterapii naszej firmy to wyroby bezpieczne i niezwykle solidne, a do swojej pracy nie potrzebują żadnych dodatkowych elementów i czynników uzupełniających.