Na przestrzeni ostatnich lat koncentratory tlenu na dobre zagościły w naszych domach. Celem tych urządzeń jest bardzo często zapewnienie dostępu do tlenoterapii osobom znajdującym się poza placówkami opieki zdrowotnej. Aparaty tlenowe pozwalają ich użytkownikom zyskać nie tylko dostęp do odpowiedniej terapii, ale również zwiększają poczucie niezależności.

Warto mieć na uwadze fakt, że nasz domowy koncentrator tlenu potrzebuje czasem odrobiny troski. Dobrej jakości aparaty do tlenoterapii potrafią dzielnie spełniać swoje zadanie przez całe lata. W tym celu musimy jednak zapewnić im odpowiednie warunki pracy. Niniejszy wpis powstał właśnie w po to, by każdy mógł we własnym zakresie odpowiednio zadbać o swoje urządzenie i tym samym znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia awarii.

Filtry to podstawa

Istnieją różne akcesoria do koncentratorów tlenu. Najważniejszym są jednak filtry, które zapewniają tym urządzeniom stały dostęp do czystego powietrza. Jest to niezwykle istotny element wyposażenia tego typu sprzętu. Każdy koncentrator tlenu działa bowiem na podobnej zasadzie:

1. Pobiera powietrze z otoczenia, w którym się znajduje.
2. Oczyszcza pobraną mieszankę i wychwytuje z niej tlen.
3. Po procesie koncentracji następuje nawilżenie otrzymanego tlenu i dostarczenie w odpowiedniej czystości oraz w ustalonym przepływie.

Podobnie jak my, oddychamy otrzymanym tlenem, tak koncentrator tlenu czerpie powietrze przepływające uprzednio przez szereg odpowiednich filtrów. Przykładowo, urządzenie Oterapia OLV-5 posiada dwa zewnętrzne filtry. Ich wymiana nie jest w żadnym stopniu skomplikowana i nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wymiana filtra nie zawsze oznacza konieczność zakupu nowego. W dalszej części tego wpisu podamy Państwu informacje pozwalające zachować filtry w dobrym stanie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Na czym polega dbanie o filtry koncentratora tlenu?

Przede wszystkim pragniemy Państwa uspokoić. Opisana niżej czynność powinna być wykonywana raz na 2-3 tygodnie i zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Sposób odpowiedniego zadbania o filtry omówmy na przykładzie koncentratora tlenu Oterapia OLV-5. Opisywane urządzenie posiada dwa zewnętrzne filtry, które mają postać czarnych gąbek. Obydwie te „gąbki” wyciągamy za pomocą palców, nie są w tym celu wymagane żadne narzędzia ani użycie siły.

Wyjęte z urządzenia filtry należy przede wszystkim ocenić pod kątem widocznych zabrudzeń, usuwamy z nich:

  • widoczne pyłki
  • drobiny zabrudzeń
  • kurz i inne zanieczyszczenia

Następnie szukamy zanieczyszczeń trudnych do usunięcia. W tym celu dobrze jest spojrzeć na filtr pod jakimś źródłem światła i przyjrzeć mu się dokładniej. Brak zabrudzeń oznacza, że możemy bezpiecznie umieścić filtr z powrotem w gnieździe i opisane czynności powtórzyć za kolejne 2-3 tygodnie. W przypadku, gdy gąbka naszego filtra wydaje się posklejana, a brud okazuje się niemożliwy do łatwego usunięcia należy:

1. Umieścić w urządzeniu filtr zapasowy, który zawsze dostarczamy w komplecie z naszymi urządzeniami.
2. Zabrudzony filtr należy przepłukać pod bieżącą letnią wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.
3. Bardzo ważne – przepłukany filtr musi w 100% wyschnąć, zanim umieścimy go z powrotem w urządzeniu.

Nigdy nie należy uruchamiać urządzenia z wilgotnym filtrem lub bez filtra. W przypadku, gdy widoczne jest już naturalne zużycie lub jakiekolwiek uszkodzenie filtra, konieczna jest jego wymiana na nowy.

Odpowiednie warunki pracy

Doskonałe otoczenie, w którym nasz koncentrator tlenu powinien pracować musi być względnie suche i czyste. Nigdy nie powinniśmy uruchamiać aparatów tlenowych w wilgotnych łazienkach czy piwnicach. Zakurzony strych lub magazyn również mogą spowodować szybkie zużycie podzespołów naszego urządzenia. Wspomniane wyżej filtry narażone będą wówczas na zabrudzenia i powstanie ryzyko zmniejszenia przepływu powietrza do koncentratora. Ponadto praca z zabrudzonymi w takim otoczeniu filtrami nadwyręża zespół kompresora i może powodować jego uszkodzenie lub przedwczesne zużycie.

Koncentratory tlenu to urządzenia elektroniczne, należy je chronić przed wstrząsami i nagłymi zmianami temperatur. W momencie, gdy dochodzi do skokowych, znacznych różnic temperatur pracy, należy zapewnić urządzeniu minimum 30 minut na przystosowanie się do zmian, nim je uruchomimy.

Dbanie o odpowiednie środowisko pracy oraz utrzymanie filtrów w stałej czystości to najlepsze, co możemy zrobić dla naszego koncentratora tlenu. Aparaty marki Oterapia zostały opracowane w taki sposób, by służyć ich użytkownikom przez długie lata.