Jakie urządzenie do produkcji tlenu kupić?

Istnieje popularne przekonanie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę do niczego szczególnie się nie nadaje. Być może nie należy go traktować zbyt dosłownie, jednak w przypadku koncentratorów tlenu i innych wyrobów medycznych, ma ono swój zdecydowany sens. Dzisiejszy wpis w naszym dziale Porady i informacje ma na celu udzielenie odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się pytanie – jaki koncentrator tlenu wybrać?

Wybór urządzenia do podawania tlenu jest możliwy w obrębie dwóch zasadniczych kategorii. Możemy zdecydować się na:

Na czym polegają podstawowe różnice, pomiędzy wspomnianymi urządzeniami?

Przede wszystkim wydajność aparatu tlenowego

Nie jest żadną tajemnicą, że koncentrator tlenu nabywamy w celu prowadzenia skutecznej i efektywnej tlenoterapii. W związku z tym, najważniejszym czynnikiem, decydującym o naszym wyborze w większości przypadków powinna być wydajność naszego urządzenia. To, w jakim stężeniu otrzymamy potrzebny tlen, jest kluczowym elementem terapii. Niestety, pod względem parametrów urządzenia stacjonarne zawsze będą przewyższać sprzęt przenośny. Więc naszym zdaniem zasada, którą powinniśmy się przede wszystkim kierować to uzyskanie solidnego i wydajnego źródła tlenu.

Stacjonarny aparat tlenowy w większości przypadków

Zdecydowana większość osób dotkniętych niewydolnością krążenia, zaburzeniami układu oddechowego, niską tolerancją wysiłku – wybiera domowe leczenie tlenem jako sposób na poprawę jakości swojego życia. Istnieje mnóstwo pacjentów, którzy większą część każdej doby spędza użytkując domowy koncentrator tlenu.

Takie urządzenie musi być więc solidnie wykonane i (o czym wspomnieliśmy powyżej) posiadać odpowiednie parametry pracy. Dlaczego w związku z tym często stajemy przed dylematem: jakie koncentrator tlenu wybrać dla siebie lub bliskiej osoby? Kusi nas wizja mobilności i jest to całkowicie zrozumiałe. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że niestety osoby wymagające podaży tlenu, wymagają przede wszystkim poprawy jakości ich funkcjonowania w obrębie własnych „czterech ścian”, nim pomyślimy o próbach wzmożonej aktywności ruchowej poza nimi.

Kiedy wybrać przenośny koncentrator tlenu?

Czytając nasz dzisiejszy krótki poradnik można dojść do mylnego wniosku, że niejako odradzamy zakup mobilnych urządzeń do tlenoterapii – zdecydowanie nie! Istnieją przypadki, kiedy koncentrator tlenu na baterie i z możliwością zasilania z gniazda 12V daje możliwość przemieszczania się i w miarę możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Każdy z nas pragnie normalnie uczestniczyć w codziennym życiu i nikomu nie polecamy rezygnowania z tej przyjemności. Należy jednak zauważyć, że mobilne urządzenia do tlenoterapii, będące nierzadko zbawieniem dla osób aktywnych, mogą okazać się niewystarczające dla pacjentów w bardziej zaawansowanym stanie różnego rodzaju schorzeń.

Brak jednoznacznego kryterium i szereg faktów

Nie istnieje żaden wyznacznik, ani algorytm, który pozwoliłby nam bezbłędnie określić jakie urządzenia do tlenoterapii będzie adekwatne dla danej osoby. Pragniemy jednak wskazać Państwu szereg konkretnych informacji, które powinny okazać się w tym wyborze pomocne:

  1. Domowy koncentrator tlenu to najbardziej wydajne urządzenie do tlenoterapii. Model OLV-5 umożliwia podaż nawet 96% tlenu. Stacjonarne aparaty tlenowe są z przyczyn konstrukcyjnych najbardziej skuteczne i trwałe. Dobry koncentrator tlenu poprawia jakość życia i w sposób odczuwalny przynosi pacjentowi ulgę.
  2. Stacjonarne urządzenia do tlenoterapii są z zauważalnymi efektami stosowane przez osoby dotknięte niewydolnością krążenia, zaburzeniami układu oddychania i innymi schorzeniami, które ograniczają tolerancję wysiłku lub wręcz uniemożliwiają jego podejmowanie.
  3. Mobilny koncentrator tlenu OLV-B1 posiada 3 możliwości zasilania: ze standardowego gniazda elektrycznego, z gniazda samochodowego 12V oraz z baterii. Dzięki temu można go stosować praktycznie w każdym miejscu, do którego pragniemy się wybrać i wspomniane rozwiązania czynią go niezastąpionym partnerem w codziennych podróżach – tych krótkich i długich.
  4. Przenośne urządzenia do tlenoterapii stosowane są przez osoby, które nader wszystko cenią sobie możliwość aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie i pragną zachować mobilność. Dla pragnących przede wszystkim skuteczności i doskonałych parametrów, polecamy urządzenie stacjonarne, czyli model OLV-5.
  5. Idealnym rozwiązaniem dla osoby wymagającej dodatkowej podaży tlenu, jest umożliwienie jej korzystania ze stacjonarnego (domowego) koncentratora tlenu na co dzień i dodatkowego urządzenia mobilnego w sytuacjach, gdy ma ona znajdować się poza domem. Jest to jednak wariant najbardziej kosztowny.
Przenośny koncentrator tlenu OLV-B1

Podsumowanie

Na zakończenie pragniemy niejako streścić nasze sugestie w kilku zdaniach. Domowy koncentrator tlenu powinien być wydajny i trwały, aby w sposób długotrwały i efektywny pozwalał on nam na prowadzenie skutecznej terapii. Gwarantujemy, że nasz model OLV-5 taki właśnie jest. Długotrwała domowa tlenoterapia poprawia w znacznym stopniu jakość życia osób wymagających dodatkowej podaży tlenu.

Przenośny koncentrator tlenu OLV-B1 to rozwiązanie rewolucyjne, pozwalające na pokonywanie barier i w tym celu powinien być stosowany. Warto jednak zawsze rozważyć najważniejszą kwestię: czy zależy nam bardziej na możliwie najefektywniejszej terapii, czy naszym priorytetem jest mobilność i swoboda przemieszczania się? Po odpowiedzi na to pytanie we własnym zakresie, wybór okazuje się już oczywisty.