Niniejszy wpis jest pierwszym w naszym dziale porad i informacji. Dział ten powstał w celu zamieszczania w nim wpisów związanych nie tylko z tlenoterapią, lecz również ogólnie związanych ze zdrowiem człowieka. Dzisiaj przyjrzymy się urządzeniu, którego dystrybucją się zajmujemy, czyli koncentratorowi tlenu. Odpowiemy na pytania czym jest koncentrator tlenu, jak i kiedy się go stosuje oraz postaramy się rozwiać chociaż kilka wątpliwości dotyczących tego tematu.

Ogólnie o aparatach tlenowych…

Koncentratory tlenu, określane również jako koncentratory tlenowe lub aparaty tlenowe to najogólniej rzecz ujmując: urządzenia służące do prowadzenia tlenoterapii. Tlenoterapią zaś, nazywamy proces, w którym dostarczamy organizmowi tlen i tym samym uzupełniamy jego niedobór. Tak zwany deficyt tlenowy może mieć różne przyczyny i czas trwania. Istnieją osoby, które wymagają jednorazowych i krótkich terapii, jak również tacy ludzie, którzy praktycznie nie rozstają się z cewnikiem do podawania tlenu. Koncentrator tlenu to urządzenie, które właśnie taką terapię umożliwia. Aparaty tlenowe zostały stworzone właśnie po to, by w sposób wygodny i bezpieczny dostarczać organizmowi życiodajny tlen.

Zdrowy organizm, znajdujący się w optymalnych do życia warunkach jest w stanie sam zaopatrzyć się w odpowiednią ilość tlenu. Istnieją jednak sytuacje, stany i schorzenia, w których konieczne jest wsparcie się zewnętrznym źródłem tlenu. Poniżej zamieszczamy przykładową listę takich przypadków.

Kiedy stosuje się aparaty tlenowe (urządzenia do produkcji tlenu)?

Aparat do tlenoterapii bywa wykorzystywany w różnych sytuacjach, postanowiliśmy poniżej wskazać ich przykłady dzieląc je na dwie grupy:
1. Choroby wymagające uzupełniania tlenu:
– choroby układu oddechowego, w tym m. in.:

 • POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc)
 • astma oskrzelowa
 • rozstrzenie oskrzeli
 • mukowiscydoza
 • dysplazja oskrzelowo-płucna

– choroby układu krążenia, w tym m. in.:

 • przewlekła niewydolność krążenia
 • stan po zabiegach kardiologicznych
 • stan po zawale mięśnia sercowego

– choroby nowotworowe, w tym m. in.:

 • rak płuc

– inne schorzenia i objawy, jak np.:

 • klasterowe bóle głowy
 • migreny

2. Stany i sytuacje mogące powodować deficyt tlenowy:

 • przewlekłe zmęczenie
 • nieustanny stres
 • niewłaściwy tryb życia
 • specyficzne warunki pracy
 • przewlekła bezsenność
 • bezdechy senne

3. Istnieje również szereg innych zastosować dla tlenoterapii z użyciem koncentratorów tlenowych. Urządzenia do produkcji tlenu stosowane są chociażby:

 • w sporcie (w celu zwiększenia wydolności organizmu oraz szybszej regeneracji po wysiłku),
 • w kosmetologii
 • w różnych innych dziedzinach życia

Jak stosować koncentrator tlenu?

Urządzenia do produkcji tlenu Oterapia są bardzo proste w obsłudze i przyjazne dla użytkownika. Zarówno model stacjonarny, jak i przenośny aparat tlenowy, stworzone zostały tak, by ich obsługa była możliwa bez żadnego specjalnego przeszkolenia. Nasze produkty są projektowane i tworzone z myślą o użytkownikach i ich opiekunach. Oznacza to, że cały proces korzystania z naszych aparatów tlenowych przebiega w kilku prostych krokach, które umieściliśmy w liście poniżej.

Instrukcja stosowania koncentratorów tlenu:

1. Wyjmij urządzenie z opakowania.
Każdy z naszych produktów w oryginalnym opakowaniu jest umieszczony wraz z zestawem niezbędnych akcesoriów. Należy wyjąć urządzenie, podłączyć kabel zasilający i podpiąć aparat do źródła zasilania. Warto zwrócić uwagę w tym miejscu na różnicę temperatur – szczególnie zimą, ważne jest by urządzenie postało przez kilkanaście minut w pomieszczeniu, gdzie ma pracować, aby wszystkie mechaniczne i elektroniczne podzespoły nabrały odpowiedniej ciepłoty.
2. Podłącz nawilżacz tlenu i uzupełnij go wodą destylowaną.
Nawilżacz tlenu to specjalna plastikowa buteleczka, którą w prosty sposób umieszcza się w zewnętrznej części koncentratora. Jest on stosowany między innymi w celu ograniczenia ryzyka wysuszania błon śluzowych. Nawilżacz musi być uzupełniony wodą destylowaną, którą można bardzo niedrogo nabyć w większości aptek, stacji benzynowych, sklepów motoryzacyjnych, sklepów chemicznych, w supermarketach itp. Nie dołączamy do naszych urządzeń wody destylowanej ze względu na obawę, że w czasie transportu butelka mogłaby ulec uszkodzeniu i zalać urządzenie.
3. Włącz urządzenie naciskając przycisk START.
Za pomocą tego przycisku aparat do tlenoterapii zostaje uruchomiony w tryb gotowości, oznacza to, że jest już gotowy do pracy i czeka na rozpoczęcie pracy.
4. Wciśnij przycisk OXYGEN, uruchamiając tym samym proces tlenoterapii.
Nastąpi tym samym uruchomienie urządzenia i rozpoczęcie jego pracy – tlen natychmiast zacznie być koncentrowany, filtrowany, oczyszczany i nawilżany w taki sposób, by mógł on zostać podany. W tym czasie można już ostawić żądany przepływ na wygodnej podziałce – można wybrać w przedziale od 0,5 l/min. do 5 l/min. Im wyższy przepływ, tym więcej tlenu przepływa przez urządzenie. Koncentratory tlenu Oterapia posiadają tak doskonałe podzespoły, że parametr czystości tlenu nie spada nigdy poniżej 90%, niezależnie od ustawionego przepływu.
5. Podłącz cewnik tlenowy lub maskę do tlenoterapii.
Jest to ostatni krok w niniejszej instrukcji stosowania. Cewnik należy umieścić w nosie pacjenta/użytkownika w taki sposób, by zapewnić maksymalny komfort. Każde urządzenie do tlenu firmy Oterapia posiada standardowe rozmiary złącz i zakończeń, oznacza to, że są one kompatybilne ze wszystkimi drenami i cewnikami medycznymi dostępnymi na rynku.

Powyższa instrukcja w sposób możliwie najdokładniejszy obrazuje prostotę stosowania naszych urządzeń. Wiemy jednak, że dla wielu osób obsługa nowego, dotychczas nieużywanego produktu może nieść z sobą pewne wątpliwości – w tym celu umożliwiliśmy Państwu uzyskanie natychmiastowej pomocy technicznej, dostępnej zawsze w wygodny sposób za pośrednictwem działu kontakt. Można do nas zarówno napisać, jak i zadzwonić pod wskazany numer telefonu. Z przyjemnością podzielimy się z Państwem naszą wiedzą i udzielimy dokładnych wskazówek dotyczących naszych urządzeń.

Czy koncentratory tlenu są bezpieczne?

Wiele osób przed podjęciem decyzji o zakupie różnego rodzaju urządzeń zastanawia się, czy jest ono bezpieczne. Koncentratory tlenowe nie są aż tak popularne, jak np. telewizory czy chociażby aparaty do mierzenia ciśnienia, więc tych wątpliwości naturalnie pojawia się więcej. Postaramy się w tym miejscu odpowiedzieć możliwie najdokładniej na wspomniane w nagłówku pytanie.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że niniejszy wpis dotyczy urządzeń firmy Oterapia. Nasze produkty to certyfikowane wyroby medyczne, które spełniają wymagania najróżniejszych norm jakościowych i warunków bezpieczeństwa. Każda partia naszych urządzeń poddawana jest szczegółowym testom i kontrolom, zarówno w trakcie produkcji, jak i bezpośrednio przed dostarczeniem ich do klienta (użytkownika).

Na rynku często pojawiają się produkty niepewnego pochodzenia i tym bardziej niepewnej jakości. Oczywiście nie mamy zamiaru w tym miejscu wskazywać konkretnych firm lub producentów, pragniemy jednak Państwa uczulić na pewne ryzyko, które niesie się z zakupem takich urządzeń. Ważne, żeby produkt, który chcemy użytkować, był bezpieczny, co potwierdzać powinny odpowiednie certyfikaty i deklaracje. Ponadto, prawdopodobnie najważniejszym parametrem koncentratorów tlenu jest czystość tego pierwiastka w dostarczanej mieszance. Chodzi o to, by dostarczać użytkownikowi (pacjentowi) tlen, a nie powietrze. Nasze urządzenia zawsze utrzymują odpowiedni poziom czystości tlenu, niezależnie od przepływu. To bardzo ważne, ponieważ bardzo często można trafić na produkty, których parametry zdecydowanie nie świadczą o jakichkolwiek terapeutycznych właściwościach…

Istnieje również druga kwestia bezpieczeństwa, czyli bezpieczeństwo tlenoterapii w ogóle. Warto w tym wypadku zwrócić uwagę na fakt, że tlenoterapia sama w sobie jest procesem względnie bezpiecznym – prócz oczywistych korzyści wynikających z jej stosowania, nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych. Dzieje się tak w zdecydowanej większości przypadków. Istnieją jednak wyjątkowe okoliczności, które należy zawsze brać pod uwagę. Mowa w tym wypadku nie tyle o samej terapii, lecz przede wszystkim o dawce tlenu (ustawionym przepływie), jak również długości i częstości stosowania. W związku z powyższym, zawsze powtarzamy każdemu naszemu użytkownikowi, że w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, warto zawsze skonsultować się z lekarzem.

Jakie są rodzaje koncentratorów tlenu?

Zasadniczo można wyróżnić dwa typy tych urządzeń: stacjonarne i przenośne. Stacjonarny koncentrator tlenu, np. nasz model OLV-5, to urządzenie stosowane:
– w domach
– w zakładach opiekuńczo-leczniczych
– w placówkach ochrony zdrowia
– w szpitalach i przychodniach
– w gabinetach lekarskich
– w gabinetach odnowy biologicznej i kosmetycznych
– w klubach sportowych (wyczynowych) i fitness

Stacjonarne urządzenia do produkcji tlenu cechują przede wszystkim bardzo dobre parametry. Dzieje się tak dlatego, że są to urządzenia nieograniczone tak bardzo wymiarami zewnętrznymi i wagą, jak urządzenia przenośne. Model OLV-5 pod tym względem jest liderem, ze względu na czystość tlenu i jakość wykonania. Urządzenie nie jest do końca „stacjonarne” bowiem posiada solidne kółka, które umożliwiają wygodne przesuwanie aparatu po podłodze bez większego wysiłku.

Przenośny aparat tlenowy, to mobilne urządzenie do tlenoterapii, którego główną i najważniejszą zaletą jest możliwość pracy poza pomieszczeniem. Oznacza to, że możemy korzystać z tlenoterapii i jednocześnie się przemieszczać. Taką możliwość daje specjalna, bardzo mocna bateria wraz z ładowarką oraz specjalnie przystosowana do tego celu ładowarka samochodowa z zasilaczem. Mobilny aparat do tlenoterapii posiada również solidny wózek transportowy, dzięki czemu przemieszczanie się z nim nie stanowi problemu nawet dla osób o znacznie obniżonej sprawności ruchowej.

Czy koncentrator tlenu wymaga dodatkowych czynników lub wkładów?

Nie. Urządzenia do tlenoterapii firmy Oterapia nie wymagają żadnych czynników ani wkładów. Nasze urządzenia pracują niezależnie, do swojej pracy potrzebują jedynie odrobinę dbałości i odpowiedniego użytkowania, co zapewni bezproblemową eksploatację i długą bezawaryjność. W tym miejscu warto w skrócie wyjaśnić, w jaki sposób nasze aparaty tlenowe pracują. Wnętrze naszych urządzeń to efekt wieloletnich doświadczeń inżynierów i specjalistów, a zastosowane w nim rozwiązania są polegają na skomplikowanym systemie współgrających ze sobą elementów elektrycznych, mechanicznych i czynników chemicznych. We wnętrzu aparatu do tlenoterapii zachodzi szereg precyzyjnych procesów i reakcji, jednak sama zasada działania jest w miarę prosta. Aparat do tlenoterapii pobiera powietrze z otoczenia, by następnie poddać je procesowi oczyszczania (głównie z azotu). Następnie dochodzi do koncentrowania tlenu przy pomocy specjalnych sit i osiąganiu odpowiedniego jego stężenia. Tlen jest poddawany filtracji i nawilżeniu, po czym udostępniany w formie gotowej do podania użytkownikowi (pacjentowi).

Jak dbać o urządzenie do produkcji tlenu?

Podstawową zasadą, dotyczącą w zasadzie wszelkich urządzeń elektronicznych, mechanicznych i medycznych, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Zawarte są w niej szczegółowe informacje dotyczące prawidłowego użytkowania sprzętu. Najważniejsze wyodrębniliśmy w poniższej liście:
koncentratory tlenu „nie lubią” nadmiernej wilgoci – oznacza to, że nie należy ich umieszczać w pomieszczeniach, gdzie z racji ich przeznaczenia będą mogły być na wilgoć narażone, chodzi tu np. o łazienki
koncentratory tlenu „nie lubią” dymu – mowa w tym wypadku również o dymie tytoniowym, który pomijając fakt, że jest on szkodliwy dla ludzkiego organizmu, bardzo negatywnie wpływa na podzespoły urządzenia oraz jego filtry

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na fakt, że urządzenia do tlenoterapii naszej firmy posiadają aż 2 lata gwarancji. Podstawową zasadą prawidłowej obsługi jest dbanie o powyżej wymienione prawidłowe warunki pracy oraz o obydwa filtry – są one dostępne bez użycia żadnych narzędzi, bez konieczności rozkręcania czegokolwiek. Filtry należy mniej więcej raz w tygodniu przeczyścić mechanicznie i obserwować ich zużycie. W przypadku znacznych zabrudzeń można umyć filtr pod bieżącą ciepłą wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Bardzo ważne jest, by nie umieszczać filtra w urządzeniu przed jego całkowitym wysuszeniem! Filtr po wyczyszczeniu musi być idealnie suchy, bowiem jak wspomnieliśmy na początku tego fragmentu, koncentratory tlenowe „nie lubią” wilgoci…

Podsumowując – urządzenia do produkcji tlenu firmy Oterapia są doskonałe do prowadzenia tlenoterapii w domu, placówkach medycznych i wszystkich innych miejscach, gdzie może być potrzebne ich zastosowanie. Obsługa tych produktów jest bardzo prosta i nie wymaga żadnego przeszkolenia ani użycia jakichkolwiek narzędzi. Koncentratory tlenu to rewolucja w zakresie tlenoterapii, która na całym świecie już od dawna jest standardową procedurą terapeutyczną. Warto wybrać urządzenie o odpowiednich parametrach, z gwarancją i zapleczem serwisowym. Odpowiednie dbanie o aparat tlenowy powinno zapewnić jego długotrwałe bezawaryjne użytkowanie.