Czym jest koncentrator tlenu Oterapia?

Koncentratory tlenu Oterapia to urządzenia, które zgodnie z nazwą służą do tlenoterapii. Ich głównym zadaniem jest dostarczenie tlenu do organizmu w sposób prosty, bezpieczny oraz wygodny. Nasze produkty określane bywają jako „niekończące się butle z tlenem”. Urządzenia do tlenoterapii Oterapia nie wymagają żadnych uzupełnień ani dodatkowych wkładów, a korzystanie z nich jest niezwykle proste. Koncentratory tlenu naszej firmy doskonale sprawdzają się zarówno w tlenoterapii domowej, jak również w różnego typu placówkach medycznych i zdrowotnych. Aparaty koncentrujące tlen stosowane są od wielu lat, praktycznie na całym świecie. Jest to doskonała forma tlenoterapii, która w wielu aspektach okazuje się znacznie korzystniejsza i wygodniejsza od tradycyjnych butli tlenowych.

Wewnątrz koncentratora tlenu zachodzi szereg skomplikowanych pocesów i reakcji, będących efektem pracy inżynierów i specjalistów z dziedziny ochrony zdrowia, jednak przystępną ogólną ilustrację tego, jak działają nasze urządzenia przedstawiamy poniżej:

Jak działa koncentrator tlenu?

Czy urządzenia koncentrujące tlen Oterapia są bezpieczne?

Nasze produkty to certyfikowane wyroby medyczne. Każda partia urządzeń przechodzi rygorystyczne testy jakościowe i szczegółowe badania bezpieczeństwa jeszcze przed opuszczeniem fabryki. Oznacza to, że aparaty do tlenoterapii dostępne w naszej ofercie są wytwarzane zawsze z należytą starannością, a bezpieczeństwo pacjentów to nasz priorytet. Istnieje również medyczny aspekt bezpieczeństwa tlenoterapii. Mowa w tym wypadku o wpływie tlenu na organizm człowieka i ewentualnych skutkach ubocznych. Tlen to pierwiastek niezbędny do życia, jego dodatkowa podaż w większości przypadków nie niesie z sobą znaczących skutków ubocznych, zaś w wielu sytuacjach może uratować życie lub co najmniej wpłynąć na poprawę jego jakości. Warto jednak podkreślić w tym miejscu fakt, że wszelkie ewentualne wątpliwości natury medycznej należy konsultować bezpośrednio z lekarzem – zarówno przed rozpoczęciem terapii, jak i w jej trakcie.

Kiedy organizm potrzebuje tlenoterapii?

Zazwyczaj, w normalnych okolicznościach organizm ludzki sam jest w stanie zapewnić sobie taką ilość tlenu, jaka jest mu potrzebna. Za prawidłowe natlenowanie organizmu odpowiadają zarówno układ oddechowy, jak i układ krążenia. Istnieją jednak sytuacje, kiedy wspomniane układy potrzebują dodatkowego wsparcia. Dzieje się tak w przebiegu chorób lub innych stanów, podczas których dodatkowa podaż tlenu okazuje się niezbędna lub co najmniej bardzo wskazana. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie istnieje żadna jednoznaczna lista osób wymagających tlenoterapii. Każdy człowiek jest inny i inaczej toleruje konkretne sytuacje. Postanowiliśmy jednak w celu wyłącznie poglądowym umieścić ogólny wykaz schorzeń i stanów, w których osoby bardzo często sięgają po koncentratory tlenu (aparaty tlenowe).

1. Przykłady chorób często wymagających tlenoterapii:

 • choroby płuc, w tym m.in.: astma, POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), mukowiscydoza, rozedma płuc
 • choroby układu krążenia, w tym m.in.: niewydolność krążenia
 • choroby onkologiczne, w tym m.in.: rak płuc
 • klasterowe i migrenowe bóle głowy

2. Przykłady stanów, okoliczności i objawów łagodzonych tlenoterapią:

 • przewlekłe zmęczenie
 • bezsenność
 • objawy nadużywania alkoholu
 • nietolerancja wysiłku
 • nieustający wyniszczający stres
 • niekorzystne środowisko i tryb pracy

Warto dodać, że powyższa lista nie definiuje w pełni zakresu stosowania tlenoterapii, ma jedynie na celu zobrazowanie w sposób poglądowy rodzajów przypadków dotykających osoby z deficytem tlenowym. Koncentratory tlenu stosowane są zarówno w medycynie, jak również innych dziedzinach. Aparaty tlenowe od wielu lat wykorzystywane bywają np. w sporcie i kosmetologii.

Czy obsługa koncentratora tlenu Oterapia jest skomplikowana?

Nie.
Nasze produkty są bardzo proste i wygodne w obsłudze. Każdy aparat tlenowy naszej firmy posiada obszerną i przystępną instrukcję obsługi, która krok po kroku wyjaśnia najróżniejsze aspekty jego użytkowania. Warto zwrócić uwagę, że aby rozpocząć korzystanie z naszych urządzeń wystarczy tak naprawdę wykonać trzy proste czynności:

1. Uruchomić koncentrator tlenu (aparat tlenowy).
2. Ustawić odpowiedni przepływ tlenu przy pomocy wygodnego pokrętła. Zgodnie z oczekiwaniami może to być od 0,5 do 5 litrów na minutę.
3. Założyć wąsy tlenowe lub inny cewnik tlenowy (dostępne są zawsze w zestawie) i… korzystać z tlenoterapii!

Jakie urządzenie do produkcji tlenu wybrać?

Często spoytkamy się z prośbą o pomoc w wyborze urządzenia. Oczywiście nie zamierzamy w tym miejscu kolejny raz reklamować naszych produktów. Możemy jedynie wskazać, czego należy zdecydowanie unikać:
1. Urządzeń używanych. Nie znamy bowiem przeszłości takiego produkty i jego parametrów. Mowa w tym wypadku o parametrach faktycznych, a nie tych deklarowanych przez sprzedawcę zgodnie z deklaracją producenta, gdy urządzenie było jeszcze fabrycznie nowe. Koncentratory tlenu to wyroby wrażliwe na niewłaściwe użytkowanie i rzecz jasna podlegające z biegiem czasu przepracowaniu. Niestety, czynniki chemiczne zawarte w specjalnych sitach molekularnych z czasem zwyczajnie tracą swoje właściwości, podobna rzecz dzieje się z elementami mechanicznymi (np. kompresorem). Warto również zwrócić uwagę na fakt braku dostępności części zamiennych i elementów eksploatacyjnych do wielu urządzeń wyprodukowanych w odległej przeszłości.
2. Wyrobów z prywatnego importu. Każdy wyrób medyczny powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i deklaracje, w przeciwnym wypadku nie powinien zostać on użyty do celów terapeutycznych. Sytuacja taka dotyczy produktów niejasnego pochodzenia, które koncentratorami tlenu są jedynie z nazwy. Mówiąc najogólniej, odradzamy ryzykowanie na żywym organiźmie.
3. Produktów nietypowych. Mowa w tym wypadku o urządzeniach, których akcesoria mogą okazać się trudno dostępne lub wręcz niemożliwe do zdobycia. Bez odpowiedniej butelki nawilżającej (nawilżacza) lub cewnika tlenowego, wszystkie aparaty tlenowe stają się bezużyteczne. Warto o tym pamiętać, ponieważ wspomniane elementy, podobnie jak np. filtry wymienne muszą być zawsze dostępne dla użytkownika.
4. Urządzeń o niskich lub niepewnych parametrach.Koncentrator tlenu jest urządzeniem dostarczającym tlen – taka jest definicja, lecz nie zawsze okazuje się ona zgodna z rzeczywistością. Wielu sprzedawców deklaruje, że ich produkty mają odpowiednie parametry, jednak gdy przyjrzymy się bliżej, bywa z tym różnie. Mowa na przykład o poziomie czystości tlenu w stosunku do jego przepływu. Co z tego, że urządzenie posiada deklarowany przepływ w górnej granicy 5 l/min., skoro jego skuteczność spada w sposób drastyczny już w przepływie wyższym od zaledwie 1 l/min?

Warto zwracać uwagę na powyższe wskazówki, lecz nie powinny one być naszymi wyłącznymi kryteriami oceny. Urządzenie do tlenoterapii powinno być wykonane solidnie, posiadać odpowiednią gwarancję i zapewnioną możliwość ewentualnego serwisowania.

Koncentrator tlenu Oterapia

Koncentrator tlenu, a butla z tlenem – jaka jest różnica?

Podstawową korzyścią, jaką daje urządzenie do produkcji tlenu Oterapia jest fakt, że nie wymaga ono żadnych wkładów ani uzupełnień. Oznacza to, że wystarczy po prostu włączyć nasz aparat tlenowy, aby bez żadnych ograniczeń rozpocząć proces tlenoterapii. Ponieważ nasze produkty posiadają doskonałe parametry i zastosowano w nich najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, niemalże natychmiast otrzymujemy tlen w stężeniu równym co najmniej 90%, które utrzymuje się przez cały proces tlenoterapii niezależnie od ustawionego przepływu. Stężenie tlenu może sięgać nawet 96% przy niewielkim przepływie tlenu ustawionym na aparacie. Butla z tlenem, to niestety rozwiązanie doraźne, tymczasowe i trudno dostępne, szczególnie w tlenoterapii domowej. Osoby pragnące korzystać z tlenoterapii w domu chwalą sobie komfort i bezpieczeństwo stosowania naszych urządzeń, jak również fakt, że nie wymagają one absolutnie żadnego uzupełniania czy też wymiany jakichkolwiek wkładów lub czynników.

Jak często wymieniać filtr w koncentratorze tlenu?
Wiele zależy w tym wypadku od sposobu użytkowania. My zalecamy czyszczenie filtra zewnętrznego i filtra wkręcanego mniej więcej raz na tydzień. Jest to czynność łatwa i nie zajmująca dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Obydwa filtry są dostępne bezpośrednio, bez konieczności zdejmowania obudowy lub stosowania jakichkolwiek narzędzi. Czyszczenie fltrów polega na usunięciu z nich widocznych zabrudzeń: drobin kurzu lub innych elementów mogących utrudnić proces filtracji. Warto też w miarę możliwości przepłukać filtr gąbkowy pod bieżącą ciepłą wodą i pozostawić go do całkowitego wyschnięcia przed ponownym uruchomieniem urządzenia. Nie należy montować filtra w najmniejszym nawet stopniu wilgotnego, bowiem może to spowodować awarię i uszkodzenie elementów mechanicznych. Filtry wymienia się w różnych odstępach czasu, w zależności od ich stanu zużycia – od kilku miesięcy do nawet pół roku. Każde urządzenie Oterapia posiada w zestawie komplet wymiennych filtrów.

Jak dbać o koncentrator tlenu?

Przede wszystkim warto pamiętać o wspomnianych wyżej filtrach i ich odpowiedniej pielęgnacji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że to otoczenie, w którym umieszczamy nasze urządzenie, jest najistotniejsze. Aparatów tlenowych należy używać w miejscach:

 • suchych
 • wolnych od dymu tytoniowego
 • względnie czystych (bez nadmiaru kurzu i pyłu)

Zdecydowanie nie należy stosować koncentratorów tlenu w łazience lub zawilgoconej piwnicy, bowiem nadmierna wilgotność powietrza może powodować poważne awarie wrażliwych elementów elektronicznych i mechanicznych. Nie należy też włączać urządzenia ponownie, bezpośrednio po jego wyłączeniu (warto odczekać kilka minut przed ponownym włączeniem). Zachęcamy do zapoznania się z intstrukcją obsługi, która wskazuje jak uniknąć niepotrzebnych problemów i uszkodzeń.

Czy przenośny aparat tlenowy jest równie wydajny jak stacjonarne urządzenie do tlenoterapii?

Oczywiście zależy w tym wypadku o jakich konkretnie modelach urządzeń mówimy. Tak zwane przenośne urządzenie do tlenoterapii na baterię lub ładowarkę samochodową zawsze musi zostać poddane pewnym ograniczeniom, ze względu na jego niewielkie wymiary i wagę. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nasz przenośny koncentrator tlenu Oterapia OLV-B1 posiada parametry, których nie powstydziłby się żaden producent urządzeń stacjonarnych do tlenoterapii. Czystość tlenu na poziomie 90% to doskonały wynik, gwarantujący odpowiedni poziom terapii i poprawę jakości życia osób, które pragną aktywnie spędzać czas i niezależnie się przemieszczać. Oczywiście, osoby pragnące uzyskać możliwie najdoskonalsze parametry, powinny zdecydować się na model OLV-5, który jednak nie jest urządzeniem mobilnym i jego użytkowanie zalecane jest w sposób stacjonarny.

Przenośny koncentrator tlenu

Czy urządzenia do tlenoterapii firmy Oterapia wymagają stosowania dodatkowych wkładów (uzupełnień)?

Nie.
Jedynymi wymiennymi elementami stosowanymi w naszych urządzeniach, są akcesoria eksploatacyjne (cewniki i nawilżacze), które zawsze udostępniamy naszym klientom. Każde urządzenie dostarczane jest zawsze wraz z pełnym kompletem filtrów, nawilżaczem oraz przewodami tlenowymi.

Czy koncentratory tlenu są finansowane ze środków NFZ i czy można ubiegać się dofinansowanie ich zakupu?

Niestety, koncentratory tlenu nie znajdują się na liście środków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym ich refundacja z NFZ nie jest możliwa. Można jednak spróbować ubiegać się o dofinansowanie do zakupu urządzenia w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) odpowiednim dla miejsca zamieszkania.

Pulsoksymetr – czym jest i dlaczego warto go stosować?

Tak zwane pulsoksymetry to zazwyczaj niewielkich rozmiarów urządzenia, służące do pomiaru wysycenia krwii tlenem, czyli określenia tak zwanej saturacji. Saturacja podawana jest w formie liczb. Prawidłowa wartość saturacji u zdrowego człowieka powinna zawierać się w granicach od 95 do 99 procent. Oznacza to, że taka wartość pojawi się na wyświetlaczu pulsoksymetru po założeniu go na palec zdrowej osoby. Badanie pulsoksymetrem w przypadku tlenoterapii z wykorzystaniem koncentratora tlenu jest o tyle cenne, że umożliwia nam ono ocenę saturacji w czasie oraz obserwację wpływu tlenoterapii na ten parametr i oczywiście tym samym badany organizm.